top of page
Babka ziemniaczana
Kartacze sejneńskie

Kartacze, to nazwa dawnych pocisków do ostrzeliwania piechoty ikawalerii. Były to kartonowe lub blaszane pudełka wypełnione czarnym prochem, siekańcami lub ołowianymi kulkami. Ta nazwa przylgnęła również do ziemniaczanych kul wypełnionych gałką mięsa nazywanych na Sejneńszczyźnie kartaczami.

Tradycyjna potrawa ziemniaczana. Najczęściej przygotowuje się ją ze świeżych młodych kartofli z uwagi na ich smak. Jest to potrawa bardzo tania i bardzo często podawana jako podstawowe obiadowe danie wiejskie. Babka ma zazwyczaj kształt kilkucentymetrowego jasnobrązowego „placka”, a jej wielkość zależy od naczynia, wktórym została upieczona.

Chłodnik to zupa z dużą ilością warzyw, podawana na zimno. Szczególnie popularna jest latem i znakomicie uzupełnia zestaw obiadowy. Jest ona bardzo dietetyczna, a jednocześnie pożywna.

To różnorodne potrawy występujące zarówno w Rosji, jak i na Białorusi, czy Litwie. W okolicach Sejn blin to placek ziemniaczany zapiekany z mięsnym farszem. Wyśmienicie smakuje ze śmietaną.

Chłodnik litewski
Bliny po litewsku

Potrawy regionalne, czyli co i gdzie zjeść...

Czenaki litewskie

Danie nietypowe zarówno w sposobie podawania, jak również w smaku. Czenaki podawane są w glinianych garnuszkach z przykrywką. Trzymające ciepło naczynia sprawiają, że czenaki do ostatniej łyżki są gorące i w trakcie jedzenia nie zmieniają smaku w wyniku stygnięcia.

Kindziuk

Wędliny odpowiednio zasolone,  przyprawione, wędzone oraz umiejętnie przechowywane. Spośród wielu tradycyjnych wyrobów o charakterze wędlin na Sejneńszczyźnie zachowała się unikalna receptura wyrobu kindziuka.

Mrowisko

Słodki wypiek o bardzo delikatnych jasnożółtych płatkach ciasta, na

których posypane są mak i rodzynki oblane miodem, a całość przypomina  Mrowisko. Jest ono delikatnie chrupiące i aromatyczne.

Kołduny litewskie

Gotowane, niewielkie pierożki z ciasta pszennego, nadziewane surowym mięsem z dodatkiem łoju nerkowego – zostały zapewne przyniesione na tereny Litwy, w tym również w okolice Sejn przez Tatarów.

Sękacz, czyli  Bankuchen
Informacje szczegółowe

Ciasto robiące o niepowtarzalnym kształcie i smaku. Przypomina  owalny, lekko stożkowaty i pionowo ustawiony kloc drewna, z

którego boków wystaje mnóstwo różnej wielkości sęków. Całość ma apetyczny cieniowany jasnożółty kolor, przeplatany wewnątrz cienkimi brązowymi smugami. Sękacz przyciąga świeżym aromatem

domowej świątecznej kuchni, gwarantującym niezwykłe doznania smakowe.

Pozycje tu wymienione stanowią część naszej kuchni, a uzupełnić tą listę trzeba by jeszcze o liczne miody, sery, ciasta, czy pieczywo litewskie.

 

Tutaj zamieszczamy link do obszerniejszej publikacji na temat naszej kuchni, która stanowi bez wątpienia wielką atrakcję turystyczną.

Powyższe smakołyki możecie Państwo dostać tu:

1. PPHUGK "U Henryka"
Restauracja SKARPA
ul. J. Piłsudskiego 13
16-500 Sejny
Biuro: tel./fax: (0-87) 516 21 87
Recepcja: tel.: (0-87) 516 20 65
Tel. mob.: 0 692 790 082

 

2. „Dom Litewski“ w Sejnach
ul. 22 Lipca 9
16-500 Sejny
Tel./fax.: +(48 87) 51 62 908

 

3. Piekarnia i B Mroczkowscy s.c.

Strażacka 11, 16-515 Puńsk

Tel.:87 516 10 70

bottom of page