top of page
Bogate zbiory rodziny Kubraków.

 

Rzemiosło Państwa Kubraków jest tak różnorodne i tak bogate, że utworzono cały, oddzielny zbiór muzealny - etnograficzny w Klasztorze Podominikańskim (przy Bazylice NNMP w Sejnach) z przekazanych przez tą rodzinę eksponatów - od figurek po zmyślne i złożone konstrukcje.

 

Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Sejnach, które jest opiekunem i organizatorem zbiorów w klasztorze prezentuje także inne cenne eksponaty wytwórstwa  ludowego. W tym miejscu trzeba wskazać to miejsce jako jedno z najważniejszych miejsc do zobaczenia przez turystów. 

Inni ludowi twórcy

 

Stolarstwo, rzeźba:  Krzysztof Walukiewicz (Krasnopol) / Józef Stankiewicz (Krasnopol, warsztat bębniarski)

 

Tkactwo, haft: Veronika Volańska (Puńsk) / Eugenia Milewska (Pogorzelec)

 

Tradycyjne zdobnictwo: Veronika Volańska (Puńsk, ozdoby z suszonych kwiatów) / Bogusława Dziwilewska (Grudziewszczyzna, pisanki, słomiane pajączki, papierowe ozdoby)/ Halina Żandarys (Poćkuny, papierowe kwiaty) / Biruta Raglis (Żegary, wieńce dożynkowe)

 

Malarstwo: Małgorzata Jaśkiewicz (Puńsk) / Eugenia Olszewska (Sejny)

 

Kowalstwo: Henryk Borowski (Smolany Dąb)

Rękodzieło na Sejneńszczyźnie - element tradycji kulturowej

nasza kolejna i atrakcja turystycza.

 

Rękodzieło ludowe na obszarze Ziemi Sejneńskiej ma długą tradycję i na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy tego regionu, a najważniejsze jest to, że owoce ich pracy są coraz częściej dostępne szerokiemu gronu odbiorców.  Prace te są źródłem wielu inspiracji - tych bliskich Sejneńszczyżnie i różnych ogólnych. Rękodzieło ludowe wyrażane jest w różnorodnych formach z wykorzystaniem wielu narzędzi i możliwości Dotyczy na przykład: stolarstwo (w tym rzeźbienie w drewnie), tkactwo, plecionkarstwo, garncarstwo, kowalstwo i wiele innych. Najbardziej rozpowszechnione jest korzystanie z drewna i wytwory codziennego użytku (od mebli, koszy czy naczyń) kuchennych) ale można także podziwiać zanikające "zawody", np: kowalstwo i będące tadycją - zwyczajem czy elementami obrzędów.

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo w publikacji pod tym linkiem.

 

 

bottom of page